22 paź

w PROCESIE – Rawa Joanna Wójcik

cykl: REKOMENDACJA – Monika Gądor

Niezwykle świadoma fotografka. Potrafi ukazać codzienność życia
w sposób niecodzienny, zaskakujący, przewrotny. Nadaje prostym formom zaskakującą perspektywę, czym skłania nas do zmiany spojrzenia. Potrafi w niezwykle graficzny sposób budować opowieść, łącząc obraz ze słowem, dobierając wydawałoby się niepasujące do siebie fragmenty i tworząc spójną niezwykle ciekawą opowieść.

Rawa jak wielu dojrzałych i świadomych twórców nie czuje potrzeby udowadniania czegokolwiek swoimi fotografiami. Tworzy dla siebie. Tworzy by sprawiało jej to przyjemność. Jest artystką wielowymiarową. Jej projekty na przestrzeni lat nieustannie zaskakują. Możliwość rekomendowania jej wystawy, to możliwość zajrzenia przez lufcik we fragment życia autorki, na tyle na ile artystka sama nam pozwoli.

                                                                                                                                                             Monika Gądor

 

 

Rawa Joanna Wójcik

Akademia Fotografii w Warszawie (dyplom 2005)

Studium Fotograficzne im. E. Abramowskiego w Katowicach (dyplom 2003).

 

wystawy indywidualne (m.in. Galeria Pauza w Krakowie, Galeria Fabryka Drutu w Gliwicach);

W 2023 roku projekty (Nie)Zmienne oraz Simple Life były prezentowane w KOKPiT w Kazimierzu Dolnym oraz Centrum Kultury w Lublinie.

 

wystawy zbiorowe oraz uczestnictwo w ponad 20 edycjach projektu Galeria Bezdomna.

 

Fotografia jest moją wielka pasją i idealnym środkiem, aby wyrażać siebie….W życiu i w fotografii chcę stawiać na to, by delektować się życiem, czerpać z niego garściami, brać całą łaskę, która jest mi dana i dzielić się z innymi. Zauważać to, czego nie dostrzegają lub po prostu zmieniać perspektywę na mniej oczywistą.

 

w Procesie

 

Nie pamiętam chwili, w której zaczęłam się gubić odchodząc od siebie
– od tamtej siebie. Gdy się ocknęłam odkryłam z niepokojem, że nie ma już tamtej mnie, lecz jeszcze nie odnalazłam tej nowej. W międzyczasie okoliczności zmieniły się nieodwracalnie i to wielokrotnie, dlatego tamta ja to jeszcze nie ja, a ja to już nie tamta ja.

Wtedy zaczęłam wchodzić w PROCES poszukiwań – szukać, tropić, wietrzyć, przetrząsać, odkopywać, szperać, lokalizować, drążyć i dociekać. Podróż przez wiele różnych rzeczywistości – ciemnych lub jasnych, kolorowych lub monochromatycznych, rozmytych lub nasyconych, frustrujących, melancholijnych, trudnych lub radosnych i lekkich.

Rozbiórkę i odbudowę – dyskomfort kończący się zasłużonym odpoczynkiem. PROCES służący temu by odszukać, wykryć, spostrzec, odkryć, ujawnić i dojrzeć, by dojrzeć. To co widziałam i czułam będąc w PROCESIE zatrzymałam w niedoskonałym kadrze, doskonale oddającym obraz tamtych chwil.

W tym czasie przeczytałam kilka książek, a te które wpłynęły na PROCES w największym stopniu to Biblia, „Droga artysty” i „Kapitalnie”, za co jestem bardzo wdzięczna ich Autorom.

                                                                Rawa Joanna Wójcik

Slideshow towarzyszący wystawie w PROCESIE

 

 

prace

 

wernisaż

/foto Tomasz Bosiacki/

 

/foto Małgorzata Koczmara/

 

/foto Michał Denis/

 

   

 

/foto Andrzej Kidaj/

 

/foto Monika Gądor/

 

/foto Monika Jasińska/

 

 

/foto Magdalena Chojnacka/