21 lis

PRZEMIJANIE – Ryszard Gołębiowski

 

                                               projekt plakatu: Ewa Bartoszek

Ryszard Gołębiowski

  • Początek lat 70. – pierwszy kontakt z fotografią , ZDK Poniatowa;
  • Udział w plenerach fotograficznych WDK Lublin;
  • Członkostwo w Klubie fotograficznym LX Lublin;
  • Członkostwo w LTF Lublin;
  • Członkostwo w RTF Radom;
  • Obecnie członek nieformalnych grup fotograficznych.

wystawy indywidualne – Warszawa Wolski Dom Kultury, Łęczna Dom Kultury, Lublin Pałac Parysów, Kluczkowice pałac Kleniewskich, Zamość, Janów Lubelski – Muzeum Fotografii;

zbiorowe – Zamość, Radom, Wojnicz, Lublin.

 

PRZEMIJANIE

Fotografią interesuję się od połowy lat 70 ub wieku, Brałem czynny udział w plenerach organizowanych przez WDK Lublin, tam spotykałem znanych fotografów jak: E.Hartwig, J.Magierski, St.Orłowski i wielu innych. Osoby te miały duży wpływ na mój sposób widzenia, na mój styl fotografowania. Koniec lat 90. to zawirowania  w życiu osobistym i odejście od fotografii na okres około 10 lat.

Oczyszczenie nastąpiło z początkiem nowego tysiąclecia, wówczas  zainteresowałem się fotografią cyfrową. Pozostał jednak w mojej świadomości ślad traumatycznych przeżyć z ubiegłych lat, co ma odzwierciedlenie w tematyce moich fotografii. Podróżując po Europie zainteresowałem się architekturą opuszczonych pałaców, kościołów itp. Po powrocie do kraju zacząłem u nas szukać niemych świadków naszej historii, zacząłem dokumentować jeszcze istniejące pomniki kultury, które tak jak drzewa, umierają stojąc.

Obecnie jestem w trakcie poszukiwania nowych środków wyrazu, wróciłem do fotografii analogowej i technik szlachetnych jak np. guma.

Wystawa to ułamek zbioru moich zdjęć, które wykonałem podróżując po kraju. Część tych pałaców, kościołów wygląda obecnie inaczej. Mają swoich właścicieli i ufam ,że dzięki temu nie ulegną dalszej degradacji.

                                                                                  Ryszard Gołębiowski                                             

 

slideshow stworzony na użytek wernisażu fotografii PRZEMIJANIE – Ryszard Gołębiowski

 

 

prace:

 

 

 

wernisaż

foto: Andrzej Kowalik

 

foto: Witold Nowakowski

 

foto: Maryla Wosik