GERANIUM – Anna Andrzejewska, Joanna Chudy, Maja Herzog, Katarzyna Łata, Danuta Węgiel
biogramy:
Anna Andrzejewska – https://geniuszfotografii.pl/katalog/andrzejewska-anna/
Joanna Chudy – https://geniuszfotografii.pl/katalog/chudy-joanna/
Maja Herzog – https://geniuszfotografii.pl/katalog/herzog-maja/
Katarzyna Łata – https://geniuszfotografii.pl/katalog/lata-katarzyna/
Danuta Węgiel – https://geniuszfotografii.pl/bez-kategorii/wegiel-danuta/
Geranium to roślina lecznicza. Nie rośnie jednak na łąkach, czy w lesie, lecz w domu, ponieważ w polskich warunkach geograficznych wymaga opieki człowieka. Odwdzięcza się, łagodząc stany zapalne ucha i górnych dróg oddechowych. W czasie stosowania wydziela intensywny zapach, przez wielu odczuwany jako przykry… Jednakże, by zostać uzdrowionym, potrzeba najpierw uświadomić sobie dolegliwość. Do tego trudnego, lecz oczyszczającego procesu odwołuje się sześć artystek: Anna Andrzejewska, Joanna Chudy, Maja Herzog, Katarzyna Łata, Danuta Węgiel.
Na metaforyczny wymiar tematu wskazuje między innymi paradoksalne miejsce występowania leczniczej rośliny – dom. To synonim bezpieczeństwa, intymności, bycia u siebie. A więc także bycia sobą, symbol naszego wnętrza, w którym czujemy się na tyle pewnie, aby zdiagnozować własne bolączki: niepewności, uzależnienia, niezaspokojone potrzeby. Jak z domu, wsparci jego bezpieczeństwem, jesteśmy w stanie wyjść na zewnątrz, aby zakomunikować światu, co w jego funkcjonowaniu przenika do naszego wnętrza i rodzi ból, niezgodę i gniew.
Małgorzata Malinowska-Klimek, kuratorka /również wystawy krakowskiej/
Lecznicze właściwości geranium, tytułowej rośliny wystawy, zostały wykorzystane przez autorki jako wspólny punkt wyjścia, by ukazać co je boli w sferze mentalnej i duchowej, w odniesieniu do współczesności zarówno tej kulturowej, jak politycznej. Co chciałyby uleczyć, albo o czym nie chciałyby usłyszeć ? To pytania, na które chcą odpowiadać. Prace autorek choć wynikły z osobistych doświadczeń i przemyśleń uniwersalizują poszczególne doświadczenia i pozwalają włączyć się w myślenie o świecie, w którym żyjemy. Zastanowić nad kondycją ludzką tu i teraz w obliczu różnych zagrożeń.
Danuta Węgiel, współkuratorka Zpafgallery
PORTFOLIO
Geranium_Prezentacja
zapis audio wywiadu udzielonego przez Autorki wystawy pani Zuzannie Skwarek /Radio Lublin /patronat medialny – DZIĘKUJEMY/
wernisaż
/foto Monika Gądor/
/foto Małgorzata Koczmara/
/foto Anna Dardzińska/
Wystawa Geranium w Galeria Pomost , 2025.
Wczoraj miałam okazję doświadczyć czegoś niezwykłego. Wystawa „Geranium” w Galerii Pomost okazała się podróżą w głąb siebie, a jeden z obrazów, który w moim sercu zyskał miano „Mniszki”, poruszył we mnie strunę, o której istnieniu nie miałam pojęcia.
Sekundowe drganie, które czułam w jego obliczu, okazało się doświadczeniem podzielnym nie tylko przeze mnie. Po raz kolejny zrozumiałam, że sztuka wizualna ma moc uzdrawiania. Kontemplacja pozwala nam uwolnić umysł i odnaleźć wewnętrzne szczęście.
/foto Iwona Gieruszczak/
/foto Magdalena Chojnacka/


/foto Piotr Jaruga/

/Maryla Wosik/