12 mar

GERANIUM – Anna Andrzejewska, Joanna Chudy, Maja Herzog, Katarzyna Łata, Danuta Węgiel

biogramy:

 

  Anna Andrzejewskahttps://geniuszfotografii.pl/katalog/andrzejewska-anna/

    Joanna Chudy – https://geniuszfotografii.pl/katalog/chudy-joanna/

   Maja Herzoghttps://geniuszfotografii.pl/katalog/herzog-maja/

  Katarzyna Łatahttps://geniuszfotografii.pl/katalog/lata-katarzyna/

  Danuta Węgiel https://geniuszfotografii.pl/bez-kategorii/wegiel-danuta/

 

 

 

 

Geranium to roślina lecznicza. Nie rośnie jednak na łąkach, czy w lesie, lecz w domu, ponieważ w polskich warunkach geograficznych wymaga opieki człowieka. Odwdzięcza się, łagodząc stany zapalne ucha i górnych dróg oddechowych. W czasie stosowania wydziela intensywny zapach, przez wielu odczuwany jako przykry… Jednakże, by zostać uzdrowionym, potrzeba najpierw uświadomić sobie dolegliwość. Do tego trudnego, lecz oczyszczającego procesu odwołuje się sześć artystek: Anna Andrzejewska, Joanna Chudy, Maja Herzog, Katarzyna Łata, Danuta Węgiel.

Na metaforyczny wymiar tematu wskazuje między innymi paradoksalne miejsce występowania leczniczej rośliny – dom. To synonim bezpieczeństwa, intymności, bycia u siebie. A więc także bycia sobą, symbol naszego wnętrza, w którym czujemy się na tyle pewnie, aby zdiagnozować własne bolączki: niepewności, uzależnienia, niezaspokojone potrzeby. Jak z domu, wsparci jego bezpieczeństwem, jesteśmy w stanie wyjść na zewnątrz, aby zakomunikować światu, co w jego funkcjonowaniu przenika do naszego wnętrza i rodzi ból, niezgodę i gniew.                        

                                            Małgorzata Malinowska-Klimek, kuratorka /również wystawy krakowskiej/

 

Lecznicze właściwości geranium, tytułowej rośliny wystawy, zostały wykorzystane przez autorki jako wspólny punkt wyjścia, by ukazać co je boli w sferze mentalnej i duchowej, w odniesieniu do współczesności zarówno tej kulturowej, jak politycznej. Co chciałyby uleczyć, albo o czym nie chciałyby usłyszeć ? To pytania, na które chcą odpowiadać. Prace autorek choć wynikły z osobistych doświadczeń i przemyśleń uniwersalizują poszczególne doświadczenia i pozwalają włączyć się w myślenie o świecie, w którym żyjemy. Zastanowić nad kondycją ludzką tu i teraz w obliczu różnych zagrożeń.

                                                               Danuta Węgiel, współkuratorka Zpafgallery

 

 

PORTFOLIO

 

Geranium_Prezentacja

zapis audio wywiadu udzielonego przez Autorki wystawy pani Zuzannie Skwarek /Radio Lublin /patronat medialny – DZIĘKUJEMY/

 

 

wernisaż

/foto Monika Gądor/

 

Miałam dziś ogromną przyjemność uczestniczyć w wystawie wernisaż – GERANIUM w Galerii Pomost . Wystawa o o leczeniu traum , o oczyszczającej mocy fotografii. Wystawie towarzyszyły rozmowy z artystkami. Poruszane były tematy szeroko rozumianych granic, feminizmu,wojny, ale przede wszystkim tego co boli , co nas uwiera i jak to możemy pokazać.
Wystawa niezwykle różna, różnorodna, a jednocześnie tak bardzo spójna przez ten wspólny punkt wyjścia jakim jest Geranium i jego lecznicze właściwości. Polecam uwadze – to ważny punkt na kulturalnej mapie Lublina w tym miesiącu. Wystawę otwarła kuratorka Galerii Maryla Wosik.
Artystki polecił galerii Marek Kucharczyk ,który wspaniale poprowadził rozmowę z tymi niezwykłymi kobietami o tak różnej wrażliwości i tak wspólnej drodze.
Dziękuję za to spotkanie, słowa i obrazy, które będą pracowały we mnie długo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/foto Małgorzata Koczmara/

Przestrzenie Galeria Pomost – zawsze niezwykle prace, zawsze niezwykłych autorów…

 

/foto Anna Dardzińska/

Wystawa Geranium w Galeria Pomost , 2025.
Wczoraj miałam okazję doświadczyć czegoś niezwykłego. Wystawa „Geranium” w Galerii Pomost okazała się podróżą w głąb siebie, a jeden z obrazów, który w moim sercu zyskał miano „Mniszki”, poruszył we mnie strunę, o której istnieniu nie miałam pojęcia.
Sekundowe drganie, które czułam w jego obliczu, okazało się doświadczeniem podzielnym nie tylko przeze mnie. Po raz kolejny zrozumiałam, że sztuka wizualna ma moc uzdrawiania. Kontemplacja pozwala nam uwolnić umysł i odnaleźć wewnętrzne szczęście.

 

 

/foto Iwona Gieruszczak/

 

 

/foto Magdalena Chojnacka/

Geranium rośnie w warunkach domowych, miejscu, które jest przestrzenią bezpieczną, intymną.
To symbol naszego wnętrza, w którym czujemy się na tyle pewnie, aby zdiagnozować własne bolączki: niepewności, uzależnienia, niezaspokojone potrzeby, czytamy w opisie wystawy.
We mnie wystawa obudziła większą świadomość procesów, które we mnie zachodzą w sferze trudnych szarpiących przeżyć. Wielowarstwowe prace, jeśli chodzi o sferę interpretacji, wyzwalają twórczą, ale i bolesną energię, zamkniętą w indywidualnych przeżyciach. Na wystawie przeplatają się różnorodne spojrzenia, techniki i konwencje wizualne, tworzące jednocześnie bardzo spójną i dynamiczną całość. Synchronizacja oka i serca w opowiadaniu o swojej prawdzie, działa w sposób hipnotyzujący i frapujący. Bardzo polecam zanurzyć się w tym doznaniu.
Wystawę otworzyła Maryla Wosik, pod kierunkiem której galeria Pomost działa już 20 lat 🤍i której dziękuję za nieustanne inspiracje w prowadzonych dyskusjach 🤍
Spotkanie z niezwykłymi Artystkami wspaniale poprowadził Marek Kucharczyk.

 

 

/foto Piotr Jaruga/

GERANIUM – kolejna bardzo dobra wystawa, którą miałem przyjemność wczoraj oglądać.
Na wystawie prezentowane są prace pięciu artystek: Anny Andrzejewskiej, Joanny Chudy, Mai Herzog, Katarzyny Łaty i Danuty Węgiel.
Ja dotarłem późno późno i byłem tylko chwilę ale na pewno można się wybrać i na spokojnie oglądać ekspozycję – Galeria Pomost bardzo życzliwa jest dla odwiedzających 🙂

 

 

/Maryla Wosik/

 

Jak to się dzieje, że tych sześć kobiet, realizujących w izolacji od siebie GERANIUM, stworzyło spójny, jak zauważyła Monika Gądor, a jednocześnie tak zróżnicowany formalnie i treściowo projekt? czy istnieje coś takiego jak psychologia tworzenia i co stało u podstaw każdego z projektów… czy eksperyment w fotografii jest wyzwaniem, czy może konsekwencją rozwoju i po prostu eksploracji medium… te i wiele innych wątków poruszono w czasie spotkania odbytego na marginesie wernisażu wystawy fotografii GERANIUM w Galeria Pomost , dziękuję Danucie Węgiel, Maji Herzog, Katarzynie Łata za obecność i podzielenie się swą wrażliwością i mądrością, Marek Kucharczyk za cenną inspirację i pomoc. Jolanta Nóżka, Piotrowi Zugajowi oraz Maciek Wójtowicz za zaangażowanie… wszystkim obecnym serdeczne dzięki za obecność!!!
ZAPRASZAMY!!! wystawa do obejrzenia do 28.03:)